Anne & Bebek

Bebek Dostu

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ!

EMZİRME POLİTİKAMIZ

1.    Malkara Devlet Hastanesinde anne sütünün, bebekler için en ideal besin olduğu kabul edilmektedir. Anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla personel ve ebeveynlerle düzenli aralıklarla paylaşılan emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politikası hazırlanmış olup, tüm personel tarafından benimsenmiştir.
2.    Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa belirlenmiştir. Kurumumuzda anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlamasına izin verilmemektedir.
3.    Hastanemizde annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri emzirme odası bulunmaktadır. Annelerin rahatça ulaşabileceği konumdadır.
4.    Hastanemizdeki tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda hizmet içi eğitim almış olup annelere destek olmak konusunda yetkin ve beceri sahibidir.
5.    Hastanemize başvuran tüm annelere anne sütünün önemi, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgi verilmektedir.
6.    Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz en kısa sürede ten-tene temas kurması sağlanarak, en kısa sürede emzirmeye başlaması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için destek olunmaktadır.
7.    Annelere emzirmenin nasıl olacağı, emzirme yöntemleri ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
8.    Tıbben gerekli olmadıkça yenidoğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek verilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
9.    Hastanemizde kaldıkları süre boyunca anne ile bebek 24 saat aynı odada kalmaktadır.
10.    Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda destek olunarak, bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
11.    Emzirilen bebeklere emzik ve biberon verilmemekte, riskleri konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
12.    Anneler, taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerinin takibi için Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Polikliniğinden bize ulaşabilmektedirler.
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ…
 

Hastanemiz bebek dostu hastanedir.

 

05 Ocak 2024