Kadın Hastalıkları ve Doğum

Klinik Hakkında

Kadın yaşamında, bebeklikten menopoza, hamilelikten anneliğe kadar her safhada sağlıksız geleneksel yöntemler yerine bilimsel sağlık hizmetleri almak artık kaçınılmaz bir gereklilik ve gerçekliktir.

Bilimsellik çerçevesinde ve insan odaklı olarak;

Hastanemizde gebelik ile ilgili alabileceğiniz hizmetler:

    İnfertilite (kısırlık): Kadın ve Erkek infertilitesi ile igili araştırma çalışmaları ve bu doğrultuda tedavi seçenekleri
    Gebelik Testi: Gebelik teşhisi için yapılan güvenilirliği yüksek tıbbî testler
    Prenatal (doğum öncesi) bakım: Gebeliğin tespit edildiği ilk günden itibaren laboratuvar tetkikleri, ultrasonik takipler ve gerekli tedavi programları, egzersizler.
    Çoğul gebelikler: Spontan ya da yardımcı üreme tedavileri sonucu birden fazla bebek bekleyen gebelere yönelik programlar.
    Gebelik ve diyet: Gebelikte alınması gereken vitamin ve elementler, su miktarı, kalori dengesi.
    Doğum planı: Doğumun yaklaşması ve bebeğin pozisyonuna göre normal doğum ve sezaryen konularında detaylı bilgilendirme ve birlikte kararlar alma.
    Kordon kanı örneklemesi: Kordon kanı, toplanma nedeni ve bebeğe olan yararları hakkında bilgilendirme.
    Süt verme: İlk sütün (colostrum) anlamı nedir? Annenin süt verirken meme sağlığını koruması nasıl mümkün olabilir?
    Postpartum (doğum sonrası) depresyon: Doğum sonrasında bazı duygu durum değişikliklerinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Psikiyatri ve Psikoloji üniteleri işbirliğinde yürütülmesi.
    Gebe Okulu : Hastanemizde belli dönemlerde Gebelerimize eğitim verilmektedir.
    Doğum Kontrol Yöntemleri, güvenlilik dereceleri ve özellikleri
    Vaginal ve vulvar hastalıklar ve tedavileri
    Pelvik inflamatuar hastalık
    Bartholin Bezi hastalıkları
    Anormal vaginal kanama ve Adet bozuklukları hakkında bilgilendirme.

Tüm jinekolojik hastalıklarda teşhis ve tedavi

    Dismenore (sancılı adet görme)
    Premenstrüel (adet öncesi) Sendrom
    Kronik Pelvik Ağrı
    Polikistik over Sendromu
    Rahim ağzı kanser tarama testleri. Unutulmamalıdır ki; Seksüel aktif durumdaki ya da 18 yaşını aşmış tüm kadınların yılda bir kez yaptırması gereken pap-smear testi ile serviks (rahim ağzı) kanserlerinin erken tanısı mümkündür.
    Endometriozis
    Pediatrik jinekoloji
    Menapoz, Osteoporoz

Menapoz: Adet kanamalarının durmasıyla, ortalama 45-55 yaşları arasında ortaya çıkan doğal, fizyolojik bir süreçtir. Sıcak basmaları, çarpıntılar, deride ve vajinadaki kuruluklar, duygu durum bozukluklarının eşlik ettiği sorunlar psikoloji kliniğimizin de işbirliği ile artık çözülebilmektedir.

Osteoporoz: Kemiklerin yoğunluğunda azalma ile kırılmaya eğilimlerinin artmasıdır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğimiz ile birlikte değerlendirilmekte ve çözümlenebilmektedir.

Ektopik (dış) Gebelik: Gebelik ürününün rahim dışında yerleşmesidir. Sıklıkla tüplerde (Fallop Tüpleri) yerleşim göstermektedir. Ektopik gebelik tanı ve tedavisi acil olabilir.

17 Mayıs 2022